W dn. 8. 05 - 14. 05. 2016 na Litwie w szkole SILALES SIMONAS GAUDESIUS GYMNASIUM w mieście ŠILALĖ miała miejsce IV Wizyta Studyjna projektu Erasmus+ „Better Environment, Better Future”, w której wzięli udział, oprócz przedstawicieli  8 szkół partnerskich z Litwy, Łotwy, Słowacji, Bułgarii, Włoch, Portugalii, Turcji i Hiszpanii, następujący uczestnicy z Gimnazjum nr 37 z Oddz. Integr. im. K. K. Baczyńskiego: P. Aneta Kornet*, P. Katarzyna Kopeć, Ewelina Bednarska z kl. 3d, Natalia Kryńska z kl. 3d, Radosław Karczmarczyk z kl. 1d oraz Maria Sachanowska z kl. 1c.

4 weizyta-10  4 weizyta-16  4 weizyta-9  4 weizyta-4

 Program spotkania był niezwykle bogaty. Wzruszyła nas wszystkich ogromna litewska gościnność. Pierwszego dnia w szkole zostaliśmy powitani na szkolnym dziedzińcu gromkimi brawami, chlebem i solą oraz tradycyjnym tańcem. 

Miały tu miejsce działania projektowe t. j.: konkurs wiedzy na temat krajów UE z okazji obchodów Dnia Europejskiego, pokaz prezentacji na temat zanieczyszczeń gleby, powietrza i wody oraz sposobów radzenia sobie z tym problemem, sadzenie drzew na terenie miejscowego parku, piknik międzykulturowy z udziałem szkolnych artystów czy też zwiedzanie Regionalnego Parku Pagramantis. 

Odbyła się również  wycieczka do Wilna, Troków, Kłajpedy, Muzeum Zimnej Wojny i Muzeum Baubliai oraz na Mierzeję Kurońską do Nidy.

Odbyliśmy wiele ważnych spotkań m. in . z udziałem  władz i Burmistrza Šilalė, a także z pracownikami Biblioteki Publicznej.

Mogliśmy także podziwiać okoliczną przyrodę t. j. wydmy Parnidis i Wzgórze Czarownic  na Mierzei Kurońskiej oraz XIV w. Wzgórze Medvėgalis.

Ponadto, w drodze do i z Šilalė udało nam się spędzić kilka godzin na zwiedzaniu Kowna. 

 

        *Aneta Kornet

Koordynator projektu Erasmus+

 

 

 


 

 

 

 

EFS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Początek strony