Krzysztof Kamil Baczyński

baczynski

ps.Jan Bugaj (1921 - 1944).

,,Ja, żołnierz, poeta, czasu kurz"

Baczyński urodził się inteligenckiej rodzinie w przedwojennej Warszawie. Matka - nauczycielka, autorka podręczników szkolnych cieszących się w ciągu długich lat zasłużoną dobrą opinią, próbująca również pióra na łamach czasopism dziecięcych, kobieta obdarzona szerokim, chłonnym umysłem i olbrzymim poczuciem humoru, które odziedziczył po niej syn.

Poeta. Prozaik. Latem 1943r. wstąpił do Szarych Szeregów (początkowo do batalionu "Zośka", od lipca 1944r. do batalionu "Parasol"), gdzie pełnił funkcje dowódcze. Poległ w obroniePałacu Blanka na pl. Teatralnym.

Członek redakcji konspiracyjnego miesięcznika "Droga". Związany z tradycją romantyczną. Autor wybranych i wydanych pośmiertnie utworów: "Utwory zebrane"(1961), "Poezje wybrane"(1967).